Mezinárodní kongres ICCC – International Congress on the Chemistry of Cement
Mezinárodní kongres o chemii cementu je určen pro vědce, studenty a odborníky z praxe, kteří se zabývají cementem a chemickými procesy a aplikacemi s ním spojenými. První kongres o chemii cementu se konal v Londýně v roce 1918. V současnosti se koná každé čtyři roky a je snahou dodržovat pravidlo o konání konference a to, aby se pokaždé konala na jiném kontinentě.
Udělování pořadatelství v Číně 2015
V roce 2015 se v rámci 14. ročníku konference ICCC konala událost, která byla v oblasti vědeckého výzkumu a akademického světa velmi sledovanou a diskutovanou. Jednalo se o udělování pořadatelství této prestižní konference, která je známá svým zaměřením na inovace, vědecký pokrok a sdílení nejnovějších poznatků v oblasti chemie cementu. Tento proces vybírání pořadatele se konal v hlavním městě Číny, v Pekingu.
Soutěž o právo pořádat tuto konferenci byla otevřena pro různé výzkumné instituty, univerzity a organizace z celého světa.
Rozhodnutí o vítězi bylo oznámeno s velkou pompou na speciálním ceremoniálu, který se konal v jednom z nejprestižnějších pekingských konferenčních center. V souboji s velkou konkurencí se nakonec podařilo získat pořadatelství příštího ročníku pro Českou republiku Výzkumnému ústavu maltovin Praha a to díky svému vyslanému reprezentantovi Ing. Lukášovi Peřkovi.
15. ročník mezinárodního kongresu konaný v Praze v roce 2019
Ve dnech 16. – 20. září 2019 se konal v Praze 15. ročník mezinárodní kongres o chemii cementu (ICCC 2019), který navštívilo 664 účastníků z celého světa.
Výzkumný ústav maltovin Praha spolu s organizací GUARANT International, který zajistil rozsáhlou organizační práci, nejenže naplnil požadavky vědeckého výboru na úroveň akce, ale v mnoha směrech ji pozvedl výše. Velký podíl na úspěchu kongresu měl hlavní sponzor kongresu Svaz výrobců cementu, reprezentovaný jeho tajemníkem Ing. Janem Gemrichem, který byl také předsedou vědeckého výboru.
V rámci pořadatelského výboru byl v Praze zřízen stálý řídící výbor, který představuje významný přínos pro budoucí ročníky kongresu. Tento výbor bude mít své sídlo v Düsseldorfu v Německu.
Pětidenní akce se konala od pondělí do pátku v prostorách Kongresového centra Praha. Již od předcházejícího víkendu se navíc konaly tzv. předkurzy pro zájemce z řad vědců a studentů, které proběhly pod vedením předních světových odborníků – profesorů Karen Scrivenerové a Angela Palomo. Program kongresu doplnily také dvě technické exkurze, výstava laboratorní techniky a také rozsáhlá výstava 174 posterů. Celkově zde zaznělo 22 hlavních a dalších 222 přednášek v 7 sekcích. Účastníci přijeli z celého světa, nejvíce byla zastoupena Čína, Německo, Japonsko, Francie a Česká republika, hojná účast byla také ze Slovenska a dalších evropských zemí, Španělska, Velké Británie a Švýcarska.